علم المپیک - تنیس روی میز

7 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 33 دقیقه

علم المپیک - تنیس روی میز قسمت1

00:04:39

رایگان

تولید توپ‌های سلولیتی نقطه شروع تنیس روی میز به عنوان یک ورزش مستقل محسوب می‌شود، که دیگر شاخه‌ای از تنیس معمولی نبود. تا قبل از این، توپ از چوب پنبه ساخته می‌شد که خوب کمانه نمی‌کرد. در مقابل، توپ‌های تماما کائوچویی به قدری سبک بودند که نمی‌شد درست بازی کرد. در سال 1900، یک مرد انگلیسی به نام «گیب» توپ سلولیتی را در یک اسباب بازی فروشی در آمریکا پیدا کرد.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

تنیس روی میز - پادشاهان تسلیم نمی‌شوند

تنیس روی میز - پادشاهان تسلیم نمی‌شوند

تعداد ویدئو: 12

در دوره «پادشاهان تسلیم نمی‌شوند» به سراغ ورزشکارانی می‌رویم که قصد دارند به مسابقات تنیس روی میز «دوسلدورف» راه پیدا کنند و هرگز دست از تلاش نکشیدند. بازیکنان تیم ملی چین سخت‌کوش و مقتدر هستند و زندگی خود را وقف ورزش می‌کنند. در حالی که تنها 3 روز به برگذاری مسابقات جهانی تنیس روی میز 2017 «دوسلدورف» باقی مانده بود، مسابقات آمادگی در چین برگذار شد. این دوره برای اعضای تیم ملی تنیس روی میز چین، دوره پر استرسی است. این تمرینات سرنوشت خیلی از ورزشکاران تنیس روی میز را مشخص می‌کند. مسابقات آمادگی چین از سال 2006 آغاز شد. این مسابقات به داشتن قوانین متغیر و رقابت شدید معروف است. در سال 2006، اولین دوره مسابقات آمادگی برای جام‌جهانی تنیس روی میز در «برمه» برگذار شد. در این مسابقات قانون 6 امتیازی اجرا شد که 5 امتیاز کمتراز قانون مسابقات بین المللی است. در سال 2009، سومین دوره مسابقات آمادگی جام‌جهانی تنیس روی میز در «یوکوهاما» برگذار شد و این بار قانون 4 امتیازی اعمال شد. به این معنی که وقتی یکی از بازیکنان 4 امتیاز به دست بیاورد، بازی تمام می‌شود. در سال 2013، ششمین دوره مسابقات تمرینی جام‌جهانی در «پاریس» برگذار شد. ملاک تعیین برنده، نیفتادن توپ بود، در غیر این صورت، بازیکنان باید دوباره مسابقه می‌دادند. در سال 2016، نهمین دوره مسابقات آمادگی جام‌جهانی تنیس روی میز در «کوالالامپور»، برگذار شد. هر مسابقه شامل 9 گیم بود که دو گیم از حالت نرمال بیشتر است. هر تغییری با این هدف اعمال می‌شود که سرعت عمل ورزشکاران، توانایی ذهنی، حس رقابت‌طلبی و تناسب اندام آنها ارتقا پیدا کند. لازم به ذکر است که فدراسیون جهانی تنیس روی میز بیش از 170 کشور عضو دارد. ابزار ساده و نسبتا ارزان، تنوع حرکات سریع و آهسته و جذابیت همگی باعث شده‌اند که تنیس روی میز تبدیل به یک ورزش پرطرف‌دار در جهان و محبوب‌ترین ورزش کشور چین بشود. مجموعه «پادشاهان تسلیم نمی‌شوند» بر آن است تا دید بهتری در مورد زندگی بازیکنان تنیس روی میز و اتفاقاتی که خارج از زمین برایشان رخ می‌دهد در اختیار بیننده قرار دهد.

اسطوره‌های تنیس روی میز

اسطوره‌های تنیس روی میز

تعداد ویدئو: 5

در این دوره با تعدادی از اسطوره‌های ورزش تنیس روی میز آشنا خواهیم شد که قرار است به مصاف یکدیگر بروند. تنیس روی میز ورزشی است که افراد در هر سنی و با میزان توانایی بدنی مختلف، از آن لذت می‌برند. تنیس روی میز ورزشی است که قدرت تفکر سریع را افزایش می‌دهد و هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهد. از مزایای دیگر این ورزش این است که علی‌رغم نیاز به انعطاف بالا، احتمال آسیب‌دیدگی در آن پایین است و فشار زیادی را به مفاصل وارد نمی‌کند. این ورزش که به «پینگ‌پنگ» نیز شهرت دارد، به صورت دو نفره و یا چهار نفره انجام می‌گیرد. بازی به وسیله راکت و روی یک میز سخت که توسط تور به دو قسمت تقسیم شده، انجام می‌شود. فدراسیون تنیس روی میز یا به اختصار، "ITTF"، در سال 1926 توسط «ویلیام هنری» با حضور 222 عضو تشکیل شد. نه بنیان‌گذار این فدراسیون کشورهای اتریش، چک و اسلواکی، دانمارک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، سوئد، ولز و هند بودند. "ITTF"، برگذاری مسابقات قهرمانی جهانی و چندین رویداد دیگر را تحت نظر دارد. حدود 120 مسابقه بین‌المللی توسط فدراسیون تنس روی میز هر ساله برگذار می‌شود و مهم‌ترین وظیفه این فدراسیون، وضع قوانین و توسعه این ورزش هیجان‌انگیز در سطح جهان است. مسابقات تنیس روی میز یکی از رشته‌های مسابقات المپیک و پاراالمپیک است. اولین تورنمنت جهانی در سال 1926 در برلین و اولین مسابقات قهرمانی تنیس روی میز در جهان در دسامبر 1926 در لندن برگذار شد. فدراسیون تنس روی میز با اعمال تغییراتی تا اواخر سال 2000، این ورزش را به یکی از ورزش‌های پربیننده تبدیل کرد. توپ قدیمی 38 میلیمتری جای خود را به توپ 40 میلیمتری داد. این تغییر مقاومت توپ را در هوا بیشتر کرد و به طور موثری سرعت مسابقه را کاهش داد. در حال حاضر مقر فدراسیون بین‌المللی تنیس روی میز شهر «لوزان» در «سوئیس» است.

علم المپیک - تنیس روی میز

علم المپیک - تنیس روی میز

تعداد ویدئو: 7

در این دوره با تاریخچه و فناوری‌های موجود در ورزش تنیس روی میز آشنا خواهیم شد. در سال 1988، تنیس روی میز تازه وارد بازی‌های المپیک شد. با این حال خیلی زود در دوره‌های بعد، تبدیل به یکی از رشته‌های محبوب شد. در المپیک 2000 سیدنی، بلیط بازی‌های تنیس روی میز از نظر فروش در مقام چهارم بود. نکته‌ای که خیلی‌ها از آن اطلاع ندارند، این است که فدراسیون جهانی تنیس روی میز مجوز لازم برای ورود این رشته به المپیک را مدت‌ها قبل و در 1937 صادر کرده بود. اما رئیس بدبین این فدراسیون، «آیوا مونتکیو»، حاضر به عملی کردن این مجوز نشد، چون می‌ترسید که تنیس روی میز با اقبال عمومی روبرو نشود. به دلایل تاریخی، چینی‌ها تنیس روی میز را ورزش ملی خود می‌دانند. چین همیشه بیشتر از هر کشور دیگری بازیکن تنیس روی میز داشته است. اولین قهرمانی چین در یک رشته ورزشی، توسط «رون وا-توانگ»، حاصل شد که در سال 1959، قهرمان رقابت‌های جهانی تنیس روی میز شد. در 1971، دیپلماسی «پینگ-پونگی» موفق شد سیاست جهان را تحت تاثیر قرار بدهد. این دستاوردی بود که هیچ رشته ورزشی دیگری آن را انجام نداده بود. سال 2007، «چاک هویی»، مدیر موزه تنیس روی میز در لوزان سوئیس، کارت پستال ویژه‌ای دریافت کرد. این کارت در اصل در تاریخ 22 ژانویه 1902، از سوی یک اروپایی در «چان-جین» چین به پایتخت بلژیک، بروکسل ارسال شده بود. چند خطی که روی کارت نوشته شده، نشان دهنده محبوبیت تنیس روی میز در آن زمان، در «چان-جین» بود. یک تابلو نقاشی با عنوان «زیبایی» که تقریبا در همان تاریخ کشیده شده، یکی از اولین نمونه‌های بازی تنیس روی میز در بین چینی‌ها را نشان می‌دهد. شعری در کنار این تصویر نوشته شده که می‌گوید: نسیم سرگردان از کنار شمایی می‌گذرد که در دو سوی تور هستید. با چوبی در دست، ستاره را میان خود جابجا می‌کنید. چندین کشور ادعا کرده‌اند که مهد شکل‌گیری پینگ‌پنگ یا تنیس روی میز بوده‌اند. تنیس روی میز که امروزه انجام می‌گیرد، به عنوان فعالیتی عصرگاهی در انگلستان قرن نوزدهم رایج شد و بعدها به کشورهای دیگر اروپایی انتقال یافت. برای آشنایی بیشتر با ورزش هیجان‌آور تنیس روی میز این مجموعه را دنبال کنید.