مستند کوهنوردی- مِرو

11 ویدیو

مدت دوره: 1 ساعت و 22 دقیقه

مرو- قسمت اول

00:06:55

رایگان

مستند کوهنوردی مرو "Meru" دست‌آورد ارزشمند کوهنوردان و فیلمسازان مشهور و حرفه‌ای به نام‌های Jimmy Chin ،Conrad Anker و Renan Ozturk می‌باشد که در سال 2015 توسط شرکت Little Monster Films انتشار یافت. این مستند یک داستان واقعی از استقامت، پشتکار و دوستی فوق‌العاده انسانی را روایت می‌کند. مرو کوهی است در هیمالیا که در منطقه اوتاراکند "Uttarakhand" از کشور هند با مسیرهای بسیار پیچیده قرار دارد. در اکتبر 2008 این سه کوهنورد ماجراجو برای فتح قله مرو وارد هند شدند. سفر آنها با به انتها رسیدن جیره‌های غذایی و در حدود 100 متر قبل از قله متوقف گردید. مرو به صعود ناممکن معروف بود، با این وجود تا سپتامبر 2011، Anker تیم خود را متقاعد کرده بود که مجددا یک بار دیگر به مسیر بال کوسه بروند. آنها در اکتبر 2011 به عنوان اولین صعودکنندگان، موفق به فتح قله مرو شدند. در تماشای این ویدئوی مهیج با ما همراه باشید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

نکات ضروری در کوهنوردی

نکات ضروری در کوهنوردی

تعداد ویدئو: 12

در دوره ویدیویی «نکات ضروری در کوهنوردی» با ما همراه باشید. کوهنوردی یکی از مهیج‌ترین و لذت‌بخش‌‌ترین اشکال طبیعت‌گردی و در عین حال ورزشی چالش برانگیز است. این ورزش جذاب مورد توجه قشر گسترده‌ای از مردم به ویژه جوانان بوده و فواید و تأثیرات مثبتی بر سلامت جسمی و روحی افراد دارد. از بهبود عملکرد قلب، تقویت عضلات بدن و افزایش چربی سوزی گرفته تا کاهش استرس و افسردگی و جلوگیری از بروز انواع سکته‌ها همگی اهمیت بالای ورزش کوهنوردی را به خوبی نشان می‌دهد. کوهنوردان باید از شرایط فیزیکی و روحی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند با تکیه بر آنها یک صعود موفق را تجربه کنند. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن ماهیچه‌های قوی، توانایی تحمل ارتفاع، استقامت بدنی بالا، تمرکز بالا و چابکی اشاره کرد. از آنجا که کوهنوردی یک ماجراجویی تمام عیار است به هیچ عنوان نباید دست کم گرفته شود. پیش از هر چیزی ابتدا باید پیش نیازها و تجهیزات لازم برای کوهنوردی را فراهم کرد و با استفاده از نقشه‌ وضعیت مسیر و منطقه را از جهات مختلف بررسی نمود. در کنار این‌ها از وضعیت آب و هوایی منطقه نیز نباید غافل شد. اگر به منطقه‌ای دورتر از محل زندگیتان می‌روید بهتر است که در مورد مردم آن منطقه نیز اطلاعاتی کسب کنید. تجهیزات ضروری و پرکاربرد در طول مسیر می‌تواند شامل کوله پشتی، لباس و کفش مناسب، چوب کوهنوردی، قطب نما، آب، غذا، کیسه خواب و جعبه کمک‌های اولیه باشد. در این دوره با نکات و موارد بیشتری در زمینه کوهنوردی آشنا خواهید شد. پس بیش از این شما را منتظر نگذاشته و توجهتان را به تماشای ویدیوهای این دوره جلب می‌کنیم.

مستند کوهنوردی- مِرو

مستند کوهنوردی- مِرو

تعداد ویدئو: 11

در دوره ویدیویی «مستند کوهنوردی مرو» با ما همراه باشید. مستند کوهنوردی مرو "Meru Peak" دست‌آورد ارزشمند کوهنوردان و فیلمسازان مشهور و حرفه‌ای به نام‌های کنراد انکر "Conrad Anker"، جیمی چن "Jimmy Chin" و رنان اوزترک "Renan Ozturk" می‌باشد که در سال 2015 توسط شرکت Little Monster Films انتشار یافت. این مستند یک داستان واقعی از استقامت، پشتکار و دوستی فوق‌العاده انسانی را روایت می‌کند. از افتخارات آن می‌توان به جایزه بهترین مستند از دیدگاه مخاطبان از جشنواره فیلم Sundance (بزرگ‌ترین جشنواره فیلم‌های مستقل در آمریکا) و نامزدی اسکار بهترین مستند اشاره نمود. مرو کوهی به ارتفاع حدود 6660 متر (21,850ft) در هیمالیا است که در منطقه اوتاراکند "Uttarakhand" از کشور هند قرار دارد. این کوه مسیرهای بسیار پیچیده‌ای دارد. در ابتدای این قله سرچشمه رود گنگ (بزرگ‌ترین رود شبه قاره هند) به چشم می‌خورد. ابتدا در اکتبر 2008 این سه کوهنورد ماجراجو برای کشف ناشناخته‌ها و فتح قله مرو وارد هند شدند. سفر هفت روزه برنامه‌ریزی شده آنها به دلیل دماهای زیر صفر با به انتها رسیدن جیره‌های غذایی، در حدود 100 متر قبل از قله متوقف گردید. این تیم سه نفره پس از سه سال تصمیم گرفتند برای بار دوم به مرو سفر کنند. شش ماه قبل از صعود، رنان هنگام اسکی در دامنه کوه مرو به شدت از ناحیه سر و جمجمه آسیب دید. محتمل بود که رنان دیگر هرگز نتواند کوهنوردی کند. صعود به آن ارتفاع، خطر لخته شدن خون در شاهرگ و سکته را در حین کوهنوردی افزایش می‌داد، اما این ریسک برای وی ارزشمند بود. در نهایت تلاش‌های رنان با همراهی کنراد جهت ریکاوری سریع‌تر او به طرز باورنکردنی به نتیجه رسید. سپس گروه با اشتیاق فراوان راهی مرو شد. مرو به صعود ناممکن معروف بوده با این وجود تا سپتامبر 2011، Anker تیم خود را متقاعد کرده بود که بار دیگر به مسیر بال کوسه بروند. به دلیل وجود یک تیغه 500 متری زیبا و گرانیتی به شکل بال کوسه این مسیر به این نام شناخته شده است. این صعود بیشتر از تمام صعودهای کوه‌های هیمالیا ناموفق بوده است. رنان به دلیل آسیب‌دیدگی پیشین، دیگر توان سابق برای کوهنوردی را نداشت ولی عمیقا حس می‌کرد که می‌تواند تیم را همراهی نماید. آنها در آن لحظات سخت مردد بودند که صعود را ادامه داده یا انصراف دهند. در نهایت تصمیم به ادامه گرفتند. پس از هفت روز کوهنوردی تازه به بخش سخت کار رسیدند. شیب دیوار بسیار افزایش یافته بود. در روز یازدهم و در ارتفاع 20000 فوتی و دمای حدود 20 درجه زیر صفر، همگی ترسیده بودند و کنراد آن روز فشار زیادی را تحمل می‌کرد. در نهایت سه کوهنورد به محدوده قله، این آخرین و ناشناخته‌ترین بخش که در سال 2008 از آن نقطه بازگشتند، رسیدند. آنها در هنگام صعود به قله لحظات متفاوتی را تجربه می‌کردند و هیجان فتح Meru بسیار لذت‌بخش بود.آنها در اکتبر 2011 به عنوان اولین صعودکنندگان‌‌‌‌‌، موفق به صعود به مرو شدند و در رکوردهای جهانی گینس ثبت گردید. تماشای تجربه فوق‌العاده صعود به ارتفاعات مرو را از دست ندهید.